External Awards

SCHOLARSHIPS 2020-2021

Sir Edward Youde Memorial Fund Council

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students 2020/21

Chiu Yan Ho

6D

Wong Yip Chun

6D

 

Link

Link University Scholarship – Scholarship for Year 1 University Studies

Choi Chun Hei

(2020 graduate)

 

羅氏慈善基金、教育局

應用學習獎學金(2019/20學年)

黃嘉玟

6A

 

INTER-SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS 2020-2021

1. ALL ROUND DEVELOPMENT

香港課外活動主任協會

2020香港課外活動優秀學生表揚計劃

2020香港課外活動優秀學生獎

鄧澤鋒

6D

 

沙田青年協會

第十六屆沙田區傑出學生

沙田區傑出學生優勝盃

高中組

鄧澤鋒

6D

 

Shatin Youths Association and Shatin District Board

2019 Sha Tin District Outstanding Young People Selection

Outstanding Young People Award

Lam Pui Man

6C

 

The Harvard Club of Hong Kong

Harvard Book Prize 2020

Champion

Ip Tsz Yui

5D

1st Runner-up

Tsang Chiu Laam, Phoebe

5D

2nd Runner-up

Cheung Yuet Yiu

5C

 

電影、報刊及物品管理辦事處

第十二屆健康資訊學生大使計劃

卓越表現

林君諾

5D

優異表現

簡泳宜

5C

優異表現

劉建麟

5D

 

保安局禁毒處

「參與體育、拒絕毒品」計劃(2019/20學年)

優異獎

楊斯嵐

4A

優異獎

周嘉聰

4C

優異獎

丘倩行

4C

優異獎

蔡晞怡

5A

優異獎

繆希怡

5B

優異獎

陳泇鍵

5D

優異獎

劉建麟

5D

優異獎

劉嘉朗

6A

優異獎

劉以皓

6A

優異獎

李嘉軒

6A

優異獎

黃嘉玟

6A

優異獎

王美欣

6A

優異獎

何禧明

6B

優異獎

李致仁

6B

優異獎

張家霖

6B

優異獎

胡翠欣

6B

優異獎

楊凱盈

6C

優異獎

張栢彥

6D

 

2. ACADEMIC ACTIVITIES

Literary Activities

香港城市大學中文及歷史學系

城巿文學奬2020

中學散文組

推薦獎

馬梓恆

6D

 

香港中華文化發展聯合會

「文人召喚」徵文比賽(第二期)

初中組

一等獎

黃杰彤

2C

 

香港公民教育基金會有限公司

第十六屆我的香港夢2021徵文比賽

高中組

季軍

葉子銳

5D

 

九龍西區扶輪社及青年薈萃

校園嘉許計劃

高中中文字優秀作品 

王美欣

6A

 

Debate

專業溝通協會

全港學生1 VS 1演辯之星挑戰賽(中學組)

高級組

季軍

伍思晴

5A

 

Mathematics

SEAMO

Southeast Asian Mathematical Olympiad 2020

1st Runner-up

Choi Lok Tong

6B

 

奧冠教育中心

粵港澳大灣區數學競賽預選賽2021(香港賽區)

中一級

一等獎

黃樂瑤

1D

中一級

三等獎

陳思慧

1D

中二級

二等獎

馮朗賢

2D

中二級

三等獎

杜穎欣

2A

中三級

一等獎

夏朗

3A

中三級

二等獎

趙韋琋

3A

中三級

二等獎

林澤楓

3A

高中組

一等獎

梁正康

4B

高中組

二等獎

潘柏熹

5D

 

奧冠教育中心

粵港澳大灣區數學競賽選拔賽2021(大灣賽區)

中一級

二等獎

黃樂瑤

1D

 

奧冠教育中心

粵港澳大灣區數學競賽總決賽2021

中一級

二等獎

黃樂瑤

1D

 

奧冠教育中心

香港國際數學競賽初賽2021(香港賽區)

中一級

銀獎

梁永成         

1A

中一級

銀獎

黃樂瑤

1D

中二級

銅獎

黃梓恒

2A

中二級

銅獎

馮朗賢

2D

中三級

金獎

夏朗

3A

中三級

金獎

林澤楓

3A

高中組

銅獎

潘柏熹

5D

 

奧冠教育中心

香港國際數學競賽晉級賽2021(香港賽區)

中一級

銅獎

黃樂瑤

1D

 

奧冠教育中心

泰國國際數學競賽初賽2020-2021(香港賽區)

中二級

銀獎

馮朗賢

2D

 

Science and Technology

香港教育城、科大-  李錦記快樂家庭學習中心

Code2App 2020 :躍動.身心靈 - 編程挑戰賽

中學組

亞軍

黃卓韜

2A

中學組

亞軍

陳漢雄

3A

 

AiTLE, Microsoft

The Microsoft Office Specialist Championship HK 2020

2nd Runner-up

Lau Kin Lun

5D

 

Caprikon Education

International Coding Elite Challenge 2021 (Hong Kong & Macau)

Gold Award

Lam Tsz Yi

4D

Bronze Award

Chan Chi Fung

4D

Bronze Award

Wong Hei Tung

4D

 

HKASME, Royal Society of Biology (HK Branch), The Ed U, HKU

Hong Kong Biology Literacy Award (2020-2021)

First Class Honours

Tsang Chiu Laam Phoebe

5D

First Class Honours

Ho Shan Shan

5D

 

The Hong Kong Polytechnic University

Junior Research Mentoring Programme

Researcher

Lam Tsz Yi

4D

 

香港國際文藝交流協會

首屆全港校際短片創作比賽

高中組:中四至中六

亞軍

李瑋晉

4B

 

3. SPORTS

Dancing

教育局體育組

57屆學校舞蹈節

獨舞

甲級獎

蕭逸菲

3D

 

4. AESTHETIC DEVELOPMENT

Speech

Hong Kong Schools Music & Speech Association

72nd Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech)

Solo Verse Speaking (Non-open)

Secondary 6 Girls

1st Runner-up

Kong Bethia

6B

Secondary 1 Boys

Certificate of Merit

Chan Shun Chit Jeff

1A

Secondary 1 Girls

Certificate of Merit

Wong Ching Lam

1A

Secondary 1 Girls

Certificate of Merit

Choy Hok Lam

1E

Secondary 2 Girls

Certificate of Merit

Wu Sum Ching

2D

Secondary 4 Girls

Certificate of Merit

Lin Nga Sze

4B

Secondary 4 Girls

Certificate of Merit

Lau Tsz Ching

4C

Secondary 4 Girls

Certificate of Merit

Yip Hiu Lam

4C

Secondary 4 Girls

Certificate of Merit

Wong Hei Tung

4D

Secondary 5 Girls

Certificate of Merit

Lee Ka Wing

5D

Secondary 5 Girls

Certificate of Merit

Wong Tsz Yau

5D

 

Public Speaking Solo (Open)

Secondary 3 & 4

Champion

Wong Ching

4D

Secondary 5

1st Runner-up

Ho Man Chung

5D

Secondary 3 & 4

2nd Runner-up 

Shen Kai Ki

4D

Secondary 3 & 4

Certificate of Merit

Ho Lok Yiu

4D

Secondary 5

Certificate of Merit

Chung Chun Wai

5D

Secondary 6 & University

Certificate of Merit

Lo Lok Yan

6A

 

Dramatic Duologue (Open)

Secondary 5 & 6

Certificate of Merit

Serafica Kamylle Hadley

5C

Tsang Chiu Laam Phoebe

5D

 

香港學校音樂及朗誦協會

第七十二屆香港學校朗誦節(中文朗誦)

普通話詩詞獨誦

中學一、二年級(女子組)

亞軍

葉嘉寶

1A

中學一、二年級(女子組)

亞軍

萬栢頤

1D

中學一、二年級(女子組)

季軍

郭子瑤

1C

中學一、二年級(男子組)

良好

丁嘉燁

2A

中學一、二年級(男子組)

良好

彭梓灝

2D

 

普通話散文獨誦

中學一、二年級(女子組)

優良

李嘉怡

1E

 

粵語詩詞獨誦

中學二年級(男子組)

優良

蘇子舜

2A

中學三年級(男子組)

良好

陳咚孝

3C

中學一年級(女子組)

良好

羅曉彤

1A

中學一年級(女子組)

良好

郭子瑤

1C

 

粵語散文獨誦

中學一年級(男子組)

優良

歐陽博文

1C

中學二年級(女子組)

良好

郭穎琪

2C

 

香港教育發展協會、粵港澳大灣區教育發展協會、領域國際與思沛國際2021香港學界朗誦大賽

中學三年級

優良

王家裕

3A

 

Visual Arts

Education Bureau

Exhibition of Senior Secondary Students' Visual Arts Work 2020/21

Selected Entries

Leung Tsz Yung

(2020 graduate)

Selected Entries

Poon Wai Ching

(2020 graduate)

 

Wharf Art

The Wharf Hong Kong Secondary School Art Competition 2020-21

Digital Graphics Category

Merit

Chiu Yeuk Tung

6B

 

Music

Hong Kong International Education Association of Performing Arts

Hong Kong Music Talent Award 2020

Chinese Instrument -

Secondary School Senior Class

Champion

Poon Cheuk Nam

3A

 

香港學校音樂及朗誦協會

七十三屆香港學校音樂節

揚琴獨奏 – 高級組

冠軍

潘卓嵐

3A

​​​​​​​